Doğal Tedavi

Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları saymakla bitmez. Bilindiği üzere çoğunlukla Arap Yarımadası’nda birçok hastalığı tedavi ettiğine inanılan bir besin türüdür. Hurmanın faydaları aşağıda ki maddelerde sıralanmıştır..

 • Kan Yapıcıdır, Anemi Hastalığını Kaldırır

Hurmada bulunan demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder. Bu da hamile olan kadınlarda kansızlığı engellemekte ve bebeğin gelişimi için kandaki alyuvar dengesini uygun hale getirmekte. Bilindiği üzere alyuvarlar kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlı kalmasın da rol oynar. Çok fazla demir içermektedir. Bu sebeple, bir insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun gerekli demir ihtiyacını karşılayabilir.

 • Gözleri Kuvvetlendirir

Hurma, içerisinde A vitamini ihtiva ettiğinden hurmayı tüketen kişilerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz rahatsızlıkları olmaz. İkinci Dünya Savaşında gece saldırısı yapacak olan Amerikan pilotlarına hedeflerini daha net görebilmeleri için hurma yedirmişlerdir. Göz sinirlerini kuvvetlendirir.

 • Kemik Erimesinin Önüne Geçer

Hurma içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfat, iskelet oluşumu ve vücudun kemik gelişimi için önemli elementlerdir. Hurma, içerdiği elementler ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardımcı olur.

 • Karaciğer Güçlendirici

Hurmanın faydaları içerisinde, B1 ve B2 vitaminleri içerdiğinden karaciğeri güçlendirir.

 • Stres ve Gerginliği Gidericidir

Hurmanın stres ve gerginliği giderici özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Hurmadaki B6 vitamini ‘Sinir Vitamini’ diye adlandırılır. Stresli ve gergin yaşantısı olanlara sabah, öğle ve akşam saatlerinde üçer adet hurma yemesi tavsiye edilmektedir.

 • Sinir Sistemini Dinlendiricidir

Hurma içerdiği B1-B2 vitaminleri ile sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayarak dinlendirici etki yapar. B2 vitamini, vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için karbonhidrat, yağlar ve proteinlerin yakılmasına yardımcı olur.

 • Sindirim Sistemini Çalıştırır, Kabızlığa İyi Gelir

Hurma yüksek oranda lifli ve şekerlidir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki farelerin mide ve bağırsak sisteme hurma verildiğinde hızlanmıştır. Bu yüzden içerdiği maddelerden dolayı bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi olduğundan zayıflamaya yardımcı olur.

 • Folik Asit İçerir (B9)

Hamilelik dönemlerinde kadınların alması gereken folik asit hurmada bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında, hücrelerin yenilenmesinde ve vücutta yeni kan hücresi yapımında önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Hurma, folik asit açısından çok zengin bir besindir.

 • Potasyum Açısından Zengindir

Hurmanın bir diğer yönü mineral açısından zengin olmasıdır. Etkin olduğu mineral potasyumdur. Aynı zamanda magnezyum, fosfor, sodyum ve demir de içerir. Ayrıca hurma tüketerek doğum sonrası meydana gelen potasyum ihtiyacı da karşılanır.

 • Cilt Bakımında Kullanılır

Hurma suyu cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.

 • Zihni Dinlendirir

Beynimizin temel ihtiyacı olan fosfor hurmada yüksek miktarda bulunmaktadır. Yoğun zihinsel faaliyetlerde bulunanların hurma tüketmeleri dinlendirici etki yapar.Bunlar dışında hurmanın faydaları saymakla bitmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir