Uncategorized

Sağlıklı Saçlar için Neler Yapmalıyız

Sağlıklı Saçlar için Neler Yapmalıyız

Sağlıklı saçlar için neler yapmalıyız diye düşünüyor iseniz saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için düzenli bakımla kısa zamanda sonuç alacağınız 10 altın kuralı dikkate alın.

1 – Hava koşullarına karşı saçlarınızı korumalısınız

Hava koşullarını düşünmeden saçlarımızı çoğu zaman savunmasız bırakırız. Rüzgar ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına sebep olur. Güneşin de saç köklerimizi kuruttuğunu biliriz. Bu yüzden saçlar kolayca elektriklenmeye başlar. Sağlıklı saçlar için bu konuya dikkat edin.

2 – Saçlarınızı yıkarken su sıcaklığına dikkat edin

Duş alırken veya saçlarımızı yıkarken çok sıcak sudan korumalıyız. Çünkü suyun çok sıcak olması hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar vermektedir. Ilık suyla saçlarınızı yıkamanız saç kopmalarına ve kırıklara engel olduğunu unutmayın.

3 – Saç için şampuan seçerken

Saç için şampuan alırken önce ihtiyacınıza uygun ürünü seçmeniz gerektiğini unutmayın. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, sağlıklı içeriğe sahip ürünler kullanmalısınız. Şampuan içeriğinde paraben, ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat ve Polyethelyne Glycol gibi maddelerden uzak durulmalı, Bu maddeler saçlarınızın kurumasına ve zamanla yıpranmasına sebep olacak özeliktedir ve bu yüzden uzak durulmalıdır.

4 – Fön ve saç şekillendiricilere dikkat

Fön ve saç şekillendiriciler saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız yüksek ısılı cihazlardır. Bu yüksek ısılı cihazlar saçlarımızla temas ettiği için kırılma, kopma ve yanmalara sebep olabilir. Fön kullanırken saçlarınıza uzak tutmaya çalışın ve ısıyı dağıtın.

5 – Havluyu doğru kullanın

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçlarınızın nemini çekmesi için havluyla sararak ve geriye attığınız havlu saçlarınızın kopmasına neden olur. Islak saçlar her zaman daha güçsüz, kırılma ve kopmalar daha meyillidir.  Saçlarınız için organik ince pamuklu saç havlularını kullanabilirsiniz. Saçlarınızı havlu ile sarıp geriye atmak yerine ovuşturarak saçların nemini çekebilirsiniz.

6 – Saçlarınız nemini kaybetmesin

Saçlar birçok çevre faktörüyle karşı karşıya kalıyor. Kirli hava koşulları, sigara dumanı ve şehir merkezlerin atmosferi saçlarınızın nasıl göründüğünü çok etkiler. Bu etkenler sonucunda saçlarınız nemini kaybetmekte ve cansız görünmekte. Bunun için gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ ve kremler kullanarak gerekli bakımları yapmak gerekiyor.

7 – Her gün saçlarınızı yıkamayın

Her gün saçlarınızın yıkanması ve şampuan kullanımı saç derisini ve köklerinin kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Sağlıklı saçların kökleri ve derisi vücudun doğal salgıladığı yağlanmayla güçlenmektedir. Her gün yıkanan saçlarda bu yağlanma ve nem dengesi bozulmakta ve saç derisi kurumaktadır. Bunu dışında saçların incelmesine de neden olmaktadır. Sağlıklı saçlar için her gün saçlarınızı yıkamayın. Bu alışkanlığınızı değiştirin.

8 – Kimyasal atıklardan arındırmak için sirke…

Duşta saçlarınıza sabun, şampuan ve saç kremi uyguladıktan sonra bir yemek kaşığı kadar sirkeyi saç uçlarınıza uygulayın. İyice ovuşturduktan sonra saçlarınızı yeniden suyla durulayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra saçlarınız kimyasal artıklardan arınacak ve parlaklık kazanacak.

9 – Sağlıklı ve organik beslenin

Yeşil, kırmızı sebze ve yeşilliklerin yanı sıra Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla beslenme alışkanlığınızı artırarak saçlarınızın da doğal parlaklığa ve canlılığa sahip olmasını sağlayın. Sebze, et ve bakliyatlardan alacağınız protein saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlar.

10 – Bakım ürünlerini kullanırken dikkat edin

Saçlarınızın için kullanmış olduğunuz saç bakım ürünleri firmanın belirttiği kullanım esaslarına göre kullanılmalıdır. Belirtilen kullanma talimatı dışında kullanıldığında saçlar canlılığını yitirir, yıpranır ve kuruduğunda fazla yağlanmadan dolayı dengesi bozularak saç dökülmesine neden olur. Sağlıklı saçlar için bu konuya dikkat edin.

Kısacası Sağlıklı saçlar için neler yapmalıyız demeden önce yukarıdaki 10 Altın Kuralı dikkate alın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir