Bebek-Çocuk

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütü

Dünyaya yeni gelecek bebekler için en iyi besin anne sütüdür. Anne sütü sadece o bebek için hazırlanmıştır. Anne sütünde bulunan içerikler bebeğin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için daima değişim gösterir. Bebeğin gelişim sürecine ve özelliklerine göre farklı salgılanır. Prematüre (zamanından önce doğmuş bebek) bebeğin annesinin sütü ile zamanında doğmuş bebeğin annesinin sütü besin değeri ve içerdiği maddelerin miktarı farklılık gösterir. Bebek doğduğu zaman ilk günlerde salgılanan ağız adı verilen süt 5-15 gün içerisinde değişerek olgun süte dönüşür. Bunun sebebi bebeklerin ilk doğduğu zamandaki besin ihtiyaçlarının sonraki dönemlerden farklı olmasındandır. Bebek ilk anne sütü nü emmeye başladığında su miktarı fazla bir süt salgılanır, daha sonra emmenin sonuna doğru yağ oranı fazla olan süt salgılanır. Bu da bebeği doyarak memeyi bırakmasını sağlar. Gece ve gündüz sütlerinin içeriği de farklılık göstermektedir.

Yapılan çalışmalar sonucunda her gün anne sütünün yeni özellikleri ortaya çıkmaktadır. Hiçbir mama anne sütü nün yerini tutamaz. Her ne kadar mama üretici firmalar anne sütü içeriğinde bulunan maddeleri mamalarına ilave edildiğini söyleseler de anne sütünün canlı yapısı ve halen ortaya çıkmayan özellikleri yerine konamaz. Çünkü anne sütü daima taze, steril ve kullanılmaya hazırdır.

anne sütünün önemi

Dünyaya yeni gelen bebeklerin sindirim sistemleri zayıftır ve tam olarak gelişmemiştir. Böbrek fonksiyonları yetersizdir. Anne sütünün özelliklerinden biri de sindirimi kolaydır. Böbreği fazla yormaz ve bağışık maddelerinden zengindir.

Anne sütü sadece bir besin değildir. Aynı zamanda bebekte güven duygusunu güçlendirir. Anne ise bebeğini emzirmekten mutlu ve huzurlu olur. Böylece anne ve bebek arasında karşılıklı sevgi alışverişinde bulunurlar. Bebeğin güçlü psikolojik alt yapısı için bu ilişki önem arz etmektedir. Ayrıca, anne sütünün enfeksiyonlara karşı koruma özelliği vardır. Çene ve diş gelişiminde olumlu rolü vardır. İleri yaşlarda bazı hastalıkların riskini azaltır ve alerjiye karşı koruyucudur.

Emzirme bu bakımdan çok önemlidir. Bu yüzden bebeğin ilk dönemlerinde sürekli anne sütü içirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir