BİLGİ TEPESİ

Bilimin Tanımı ve Amacı

Bilimin Tanımı ve Amacı

Bilimin tanımı ve amacı nı bu yazımda size kısaca anlatacağım. Bilimin amacı evrende meydana gelen en büyük ve en küçük olayların nicelik ve niteliklerini araştırarak bunlar arasında olabilecek bağlantıları ortaya çıkarmaktır. Gerekli bilgiler ortaya çıkartılarak incelenen kavram ve nesneler hakkında kuralları belirlemek ve önsezide bulunabilmek, bilimin çalışma alanına girer.

Günümüzde bilim insanoğluna yararlı alet ve cihazların geliştirilmesine olanak sağlayarak teknolojik gelişmelere zemin hazırlamaktır. Özünde teknoloji denilen cihaz ve aletlerin geliştirilmesi, bilim denilen bilgiden önce başlamış ve ilk çağlardan beri günümüze kadar sürekli bir gelişme göstermiştir. Eski taş devrinde yapılan aletlerden sonra demir,bakır ve tunç devrindeki alet ve cihazlar bilimsel bir kaygı taşımadan hep insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan gayretler sonucunda ortaya çıkmıştır. Örneğin; tekerleğin bulunması, sapanın icadı, daha sonra barutun bulunması basit teknoloji ürünlerini ortaya çıkarmıştır. Tüm bu gelişmeler insanların günlük ihtiyaç ve bilgilerini gidermek için yapılmıştır. Sonuç olarak, ihtiyaçtan ve meraktan ortaya çıkan sistematik fikir ve çalışma yoluyla elde edilen bütün bilgilerin toplamına bilim tanımı adı verilmektedir.

Bilim ve teknoloji, ilk çağlardan günümüze kadar kendilerine hoş geldin diyen ve ilgi gösteren milletle
rde sürekli gelişmiş ve her dönemde insanoğlunun hizmetinde bulunmuştur. Günümüzde bilim ve teknolojiye ilgi gösteren milletler sürekli bir adım öndedir ve diğer milletlere göre üstünlük sağlamaktadır.

 

“Bilim, iyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda sığınak ve iyi bir yol göstericidir.”  -Aristoteles-

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir