İlginç Bilgiler

Hafıza Gücü

Hafıza Gücü

Bu yazımda sizler  için Hafıza Gücü nü açıklamaya çalışacağım. İnsan beyni, çok hassas bir mekanizma olmasına rağmen, son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Aynı zamanda düşünüldüğünden daha faydalı bir organımızdır.

Beynin yaklaşık 10-12 milyon hücresi düşünme, hafıza ve şuur üstü faaliyetlerini içine alan kısmında vardır. Her hücre haber taşımacılığı yapan ince uçlarla birbirine bağlıdır. Hafıza ve düşünce bu akımlarının yolculuğuyla yakından hiçbir ilgisi yoktur. Bilim adamları zihin doluluğu ve yoğunluğu gibi durumları kabul etmezler. Zihnin uzun süre çalışma sonucunda yorulan, beynimiz değil; gözlerimiz, sırtımız, boynumuz veya vücudumuzun belli kısımlarıdır. Hafıza Gücü ve beyin hiç durmadan sürekli çalışacak kuvvettedir. Aslında zihin yorgunluğu denen şey dikkatimizin dağılmasına engel olacak gücü kendimizde bulamayışımızdır.

Bugün bilim dünyasında; yaş ilerledikçe öğrenme kabiliyetinde azalma olacağı teorisi de çürütülmüştür. İnsanoğlu yaşlandıkça; bedeni, belli bir dereceye kadar da zihin güçlerini kaybettikleri doğrudur. Tıbben her iki durumda da bir seri yıkılmalar ve yıpranmalar sonucunda bozukluklar meydana gelmektedir. Bu bozukluklar tek başlarına bir tehlike oluşturmasalar da, hepsinin birden etkisi ciddi olabilmektedir. Aslında yaş ilerledikçe beynin arızalanması, glikoz ve oksijeni taşıyan kan dolaşımı azaldığı ve yavaşladığı içindir. Gençlik dönemlerindeki hatıraların canlı olarak akla gelmesi, dolaşım sisteminin sağlıklı çalıştığı dönemlerde beyine kayıt edilmesinden dolayıdır. Bu yüzden ihtiyar insanlar gençlik dönemlerinde olan şeyleri daha iyi hatırlarlar.

Hafıza Gücü

Hafıza gücü idmanla gelişmektedir. Bu yüzden beyin çalıştığı zaman güçlenir, çalıştırılmadığı zaman da güçsüzleşir. İnsan gelişmiş bir hafızaya sahip ise hayalleri tüm ayrıntısına kadar depo eder, ihtiyaç halinde ise derhal ve aynen ortaya çıkarır. Güçlü hafızaya sahip bireyler bakışta zihinlerine her şeyi işleyebilirler.

Beynin, halen hatıraları nasıl sakladığı tam olarak açıklanamamıştır. Hafıza; farklı bilim adamlarına
göre yorumlanmakta ve insanın sırrı olarak anlaşılmayan kabiliyetlerden biridir. Halen sırrını ve özelliğini korumaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir