Tarih-Bilim-Teknoloji

Tarihi Değiştiren Mucitler

Önemli Mucitler

Dünya Tarihi Değiştiren Mucitler kimisi fakir bir ailede, kimisi ise çağdaş, zengin bir ailede büyüdü. Ama bu önemli mucitler in tek özelliği yaptıkları buluşlarla birlikte dünyada ses getirmeleri oldu. İşte dünyanın kaderini değiştiren mucitler, kâşifler…

İşte dünya Tarihi Değiştiren Mucitler i kısaca tanıyalım ;

1- İbn-i Sina

İbn-i Sina yaşadığı çağda duruşu ve söylemleriyle mantıkçı olarak bilinir. Doğruya ulaşmanın duyarlı gözlemlerin yapılmasından  ve çoğu doğrunun araştırarak yapılmasından geçtiğini ileri sürmüştür. İbni Sina, Tıp biliminin önemli mucitleri arasında gösterilir.

2- Isaac Newton

Yer çekimi kuvveti denilince birçok insanın aklına Newton gelir. Aslında Newton’un asıl keşfi fiziksel dünyanın mekanik açıklaması hakkında yaptığı buluşlardır. Einstein’a ilham veren Newton, Dünya’yı değiştiren bilim adamlarından biri olmayı kesinlikle kazanmıştır.

3- Kristof Kolomb

Kristof Kolomb   Amerika Kıtasının kaşifi olarak bilinir. Kolomb, koyu bir Katolik olan bilim adamıdır. İki amacı vardır; birincisi Uzak doğu ülkelerine gidip zengin olmak, ikincisi ise gittiği yerlere Hıristiyanlık dinini yaymak. Ve nihayetinde 1492 yılında Amerika’yı keşfetmiştir. Buradaki zenginlikleri ülkesine götürmüş ve Amerika’da Hıristiyanlık dinini yayma fırsatı da yakalamıştır.

4- Wilhelm Konrad von Röntgen

Wilhelm Konrad von Röntgen, adından da tahmin edileceği gibi röntgenin mucidi olan bilim adamıdır. Giessen Üniversitesinde 1895 yılında fizik profesörlüğü yapmıştır. X ışınları ile ilgili yaptığı deneyler olumlu sonuç vermiştir. Bunun üzerine hastalıkların doğru tanısı alanında dünyada ses getirmiştir. Ayrıca 1901 yılında Nobel Fizik Ödülüne bu bilim adamı layık görülmüştür.

5- Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell  İskoç doğumludur. Veremden uzaklaşmak için Kanada’ya gitmiş ve Graham öğrenimine önce Kanada’da daha sonra ise Amerika’da devam etmek zorunda kalmıştır.Eşinin  işitme duyusunun zayıf olması nedeniyle yollar arayan Graham, işitme engelliler için ışınlar aracılığıyla iletişimi sağlayan fotofon isimli cihazı geliştirmiştir. Ardından çalışmalarına hız vererek günümüzdeki telefon mucidinin sahibi bir bilim adamı olmuştur.

6- Nikola Tesla

Nikola Tesla çağın çok ötesinde bir bilim adamıdır. Keşifleri bugün hala bilim adamları tarafından yeniden bulunmaktadır.  Birçok buluşu çalınmış, birçok projesi engellenmiştir. Buluşları Kapitalist sistemin çıkarlarına uymadığı için zamanında destek görmemiştir. Tesla, Alternatif akımı dünyaya kazandırmış, kablosuz elektriği bulmuştur. Tesla bu kadar engellenmiş olmasına rağmen günümüze ulaşan keşifleri ile dahi dünyayı değiştirmeyi başarmıştır.

7- Louis Pasteur

Pasteur, kuduz aşısını geliştirerek yaşadığı döneme damga vurmuş ve çok sevilen bir isim haline gelmiştir. Sadece kuduz aşısı geliştirdiği için değil aynı zamanda insanlığa hizmet etme davranışından dolayı da Dünya’da kabul görmüştür.

8- Albert Einstein

Yaşadığı dönemin çok ötesinde bir insan olduğunu kanıtlamış olan Einstein atomu parçalama ve izafiyet teorileriyle bilinen bir bilim adamıdır. Film gibi bir hayata sahip olan Einstein, daha küçük yaşlardan itibaren ezberci eğitime karşı sert duruşu sonucunda hocalarının tepkisiyle karşılaşmış ve bu durum onun geleceğini yönlendirmesinde büyük bir katkısı olmuştur.

9- BuzcaniTarihi Değiştiren Mucitler

Buzcani, Astronominin mucidi olarak bilinir. Tahmini olarak 900’lü yıllarda yaşamasına rağmen çağının ötesinde bir bilgiye sahip olan bilim adamıdır. İslam  Coğrafyasında İslam Medeniyetinin ilerlemesinde büyük katkısı olmuştur.

10- Gregor Mendel

Gregor Mendel ismi çoğu insana bir şey ifade etmese de kendisi birçok kişiden daha ünlü olmayı hak etmiş  bilim insanıdır. Genetik kodlamayı keşfeden Mendel, fakir bir çocukluktan sonra pes etmeyerek sürekli çalışarak herkese başarının azme bağlı olduğunu ispat etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir