Hastalıklar Uncategorized

Göğüs Kanseri Ameliyat

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir

Göğüs kanserinin belirtileri nelerdir yazımızda sizlere meme kanseri hakkında geniş bilgi vereceğiz. Meme kanseri kadınlarda görülen kanser türleri arasında birinci sırada yer alır. Her sekiz kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserdir.

En sık görülen türü; meme kanallarından kaynaklanan “duktal” kanser denen kanserdir. Süt üreten bezlerden köken alan “lobüler” kanserler de sıkça görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi türleri de vardır. Meme kanseri oluşumunda genetikteki değişiklikler çok önemlidir. Genetik yapıda çeşitli faktörlerin ve yaşlanmanın vermiş olduğu nedenlerden ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olur. Meme kanserlerinin sadece %7-9’luk bir kısmı ailesel faktörlüdür. Özellikle anne tarafından genç yaşta meme kanseri görülmesi ailesel bir geçişe işaret eder.

Göğüs Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir

Göğüs kanserinin ilk belirtileri ve risk faktörleri olarak sizlere bilgiler topladık. İlk olarak bilinen risk faktörleri aşağıda belirtilmiştir;

 • İlk doğum yaşı: 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan kadınlarda,18 yaş öncesinde ilk doğumunu yapan kadınlara göre risk artmaktadır. Daha önceleri doğum sayısı ile kanser gelişimi arasında ters ilişki olduğu ortaya atılmışsa da bu ilişki kanıtlanamamıştır.
 • İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda gören kadınlar, hayat boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacakları için risk artmaktadır.
 • Menopoz yaşı: Menopoz, bilindiği üzere kadının adetten kesildiği, doğurganlığının bittiği dönemdir. İleri yaşta menopoza girme meme kanseri riskini arttırmaktadır. Buradaki etken de uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadır denilebilir.
 • Emzirme: En az bir yıl süreyle emzirmenin koruyucu etkisinin olduğunu gösteren verilerin yanında herhangi bir etkisinin olmadığını ileri süren çalışmalar da mevcuttur.
 • Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılması meme kanserinin gelişim riskini arttırmaktadır. Bunun yanında en az beş yıl süre ile bu ilaçların kullanılmasının kalın bağırsak, rahim ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı görülmüştür. 10 yıldan daha uzun süre kullanımlarda ve özellikle genç yaşta kullanılması meme kanseri, kalp krizi riskini artmaktadır. Burada özellikle belirtilmesi gereken husus doğum kontrol hapıyla birlikte sigara içilmesinin ciddi sorunlara yol açabileceğidir.
 • Menopoz sonrası hormon tedavisi: Bu tür ilaçlar genellikle menopoza bağlı şikâyetlerin ortadan kaldırılması veya azaltılması amacıyla kullanılır. Bu ilaçlar vücudun üretimini kestiği östrojen ve progesteron hormonlarını içerir. Bu ilaçları 5 yıl ve daha uzun süre kullanan kişilerde meme kanseri ve rahim kanseri riski artmaktadır.
 • Kilo ve boy: Boyu uzun olan kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır. Bunun nedeni henüz bilinmemektedir. Benzer şekilde bu kadınlarda kalın bağırsak kanseri riski de yüksek tespit edilmiştir. Menopoz öncesi dönemde aşırı zayıf kadınlarla, menopozdan sonra normalin üzerinde kilosu olan kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır. Menopoz sonrası dönemde aşırı kilo ve özellikle yağ dokusu fazla miktarda östrojen hormonu yapımına neden olur.

  Gögüs Kanseri Ameliyat
  Gögüs Kanseri Ameliyat
 • Beslenme: Menopoz sonrası dönemde yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme ile meme kanseri gelişimi arasında ilişki vardır. Bunun aksine sebze ağırlıklı beslenmenin ise koruyucu etkisi vardır.
 • Alkol: Fazla alkol tüketiminden dolayı kadınlarda kanser gelişim riskini arttırmaktadır.
 • İyi huylu meme hastalıkları: Kist, fibroadenom gibi meme hastalıkları iyi huylu tümörlerdir. Biyopsi sonucu habis olmayan oluşumların tespit edilmesi risk faktörüdür.
 • Ailede meme kanseri öyküsü olması: Annesinde, anne tarafından akrabalarında, teyzesinde veya kız kardeşinde meme kanseri olan kadınlarda meme kanseri gelişim riski normal topluma göre daha fazladır.

Bazı risk etkenleri sizin kontrolünüz altındadır. Sağlık durumunuzu korumak için dengeli beslenme, kilonuzu kontrol altına alma, sigara içmeme, alkol kullanmama ve düzenli egzersiz gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ancak bunlar meme kanseri riskinizi tamamen ortadan kaldırmaz.

Göğüs Kanserinin Nedenleri

Meme kanserinin en sık görülen belirtisi; memede ağrısız zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesidir. Göğüs kanserinin nedenleri yazımızda sizlere daha uzun anlatacağız. Daha az olarak memede gerilmeler, deride kalınlaşma, deride şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar ve meme ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi de olmak üzere meme ucu belirtileri yer almaktadır. Sanıldığının aksine ağrı ve kanlı akıntı ileri aşamalarda ortaya çıkmaktadır.

Erken evrede meme kanseri diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi ileri dönemlere gelene kadar belirgin bir belirti vermeyebilir. Erken teşhiste en önemli etken, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma şansını arttırır. Erken tanı için üç teknik uygulanabilir. Bunlar; evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri, doktor tarafından yılda bir yapılan meme muayeneleri ve meme röntgen filmi olarak söylenebilir. Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gerekir. Menopoz öncesi dönemde âdetin başlangıcından sonraki 7. ve 10. günlerde, menopozdan sonra ise her ayın aynı günlerinde muayene yapılmalıdır. Göğüs dokusunda herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 20 yaşından sonra iki yılda bir, 40 yaşından sonra yılda bir defa doktorda meme muayenesi yaptırılmalıdır. Bu şekilde takip edilen kadınlarda kanserin çok erken dönemlerde tespit edilebildiği ve meme kanserine bağlı ölümlerde %30 oranında azalma sağlandığı görülmüştür.

Göğüs Kanseri Tedavi

Meme kanseri tedavi, alanında uzman olan bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bu ekibin temel üyeleri tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu ve meme cerrahıdır. Meme kanserinin temel tedavisi cerrahi operasyondur. Tercih edilen cerrahi tedavi şekli meme dokusunun tamamen çıkarıldığı mastektomi ameliyatıdır. Ancak, erken evre küçük tümörlerde meme koruyucu cerrahi yapılması da uygun olur. Kanserli dokunun memeden, çevresinde bir parça sağlıklı meme dokusu bırakılarak çıkarılmasına lumpektomi denir. Ancak, lumpektomi yapılan memelere daha sonra radyoterapi verilmesi gerekir. Yapılan çalışmalar sonucunda meme koruyucu cerrahi sonuçlarının mastektomi ile benzer olduğu görülmüştür. Sevindirici olarak ülkemizde de giderek daha çok uygulanmaya başlanmıştır. Cerrahi sonrası gerekiyorsa tamamlayıcı olarak kemoterapi veya hormonoterapiler tıbbi onkologlar tarafından yapılır. Bazı durumlarda radyoterapi de uygulanması gerekir. Tedavi kararı verilirken tümörün büyüklüğü, koltuk altı lenf bezlerine yayılım olup olmaması, tümörün hormon bağımlılık durumu, Her2 (c-erb-B2) adı verilen kanser geninin varlığı gibi unsurlar göz önüne alınır. Tümörün büyük olduğu durumlarda tedaviye önce kemoterapi ile başlanıp tümörün küçültülüp cerrahiye uygun hale getirilmesi gerekir. Bu tedavilere doktorunuz karar verip sizi bilgilendirecektir.

 

 1. Göğüs kanseri hakkında yeterince bilgi edindik..bizi aydınlattığınız için teşekkürler…

  1. neden MEME KANSERİ değil de göğüs kanseri diyorsunuz? meme bir organdır !!!! neden çekiniyorsunuz anlamadım.
   Göğüs kanseri diye bir şey yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir