Eğitim

Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya Eğitim Sistemi öğrencilerin kişiliklerine, özgürlüğüne önem veren, öğrencilere kendi eğitim programlarını kendine verme sorumluluğu yükleyen, eğlenceli ve az zaman ile öğrenmeyi sağlayan, aynı zamanda maliyeti düşük Fin eğitimi sistemi dünyada başarılı olmaya devam ediyor.

İşte Finlandiya eğitim sistemi :

 • Finlandiya ülkesindeki okula başlama yaşı 7’dir.
 • Ülkedeki birçok çocuk okula bisikletle veya yürüyerek gidiyor.
 • Çocuklarını ders çalıştıran, okula getirip götüren ebeveynler diye bir şey söz konusu değil.
 • Finlandiya eğitim sisteminde öğrenciler kendi ihtiyaç ve ilgileri yönünde kendi eğitim ve öğretim sistemlerini şekillendirme hakkına sahiptirler.Öğretmenlerde aynı şekilde.
 • Finlandiyalı öğrencilere eğitimin ilk altı yılında not verilmiyor. Öğrencilere 8. sınıfa kadar not verme zorunluluğu yoktur. Sadece ülke genelinde 16 yaşlarındayken bir sınava giriyorlar.
 • Öğrenciler gün boyu sınıfta ortalama 4 saat ders almaktadırlar. Haftada 2 saat ise mesleki gelişimlere zaman ayırıyorlar. İlk okul öğrencilerin teneffüs olarak geçirdikleri zaman yaklaşık 75 dakikadır.
 •  Finlandiya eğitim sisteminde öğretmenlik toplum gözünde en yüksek mesleklerden biridir. Öğretmenlerin çoğu en az master derecesi bulunmakta ve üniversite başarısı yüzde onluk dilim arasından seçiliyor. Performans nedeniyle hiçbir öğretmenin işten atılma korkusu yok. Söz konusu eksikleri bulunan öğretmen var ise de yeni eğitim ve öğretim programıyla kendilerini geliştirme önü açılmaktadır.
 • Öğrenmenin yeri okul olduğu vurgulanmaktadır. Bu yüzden öğrencilere ödev verilmiyor.Öğretmenler çocuklardan birinin yeterince öğrenmediğini fark edince, o çocuğun öğrenme programını değiştirerek bireysel ihtiyaçlarına göre yeniden düzenliyor. Yapılan istatistiklere göre Finlandiyalı çocukların ortalama yüzde 30’u eğitim hayatlarının ilk 9 yılında özel programlarla desteklenmektedir.
 • Üstünlük kazanmak ve rekabet Finlandiya kültüründe değer verilen bir şey değildir. Bu yüzden spora çok önem vermelerine rağmen spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok.
 • Eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından desteklenmekte ve özel okul diye bir durum yoktur. Ülkede okullar arasında rekabet yoktur. Aksine sürekli bir dayanışma içerisindedirler. Tüm okulların başarı düzeyi aşağı yukarı aynı.
 • Fin eğitiminde eşitlik kavramına aşırı derecede önem verilmekte. Çocukların becerileri ve zekası ne olursa olsun aynı sınıfta eğitim görürler. Bu yüzden Finlandiya Eğitim Sistemi diğer ülkelerin önünde yer almaktadır.
 1. Gercekten cok güzel bir egitim sistemi japonya egitim sistemi hakkinda da bilgi verebilir misiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir