BİLGİ TEPESİ

Cirit Nasıl Oynanır

Cirit

Cirit Orta Asya kökenli olup at üzerinde oynanan eski bir Türk oyunudur. Cirit çeviklik, sağlamlık ve binicilik gerektiren bir oyundur. Cirit erkekler arasında oynanan ve cirit adı verilen uzun sopalarla oynanır. Cirit yaklaşık 1 metre uzunluğunda yontulmuş ve kabuğu soyulmuş sopalardır. En iyi cirit hurma dalından veya meşe ağacından yapılır. Cirit eski önemini kaybetmiş olmasına rağmen günümüzde halen cirit oynanmaktadır.

Cirit Nasıl Oynanır

Cirit takım oyunu olup geniş bir alanda iki takım arasında oynanır. Atlar karşılıklı iki sıra halinde dizilirler. Binicilerin elinde cirit vardır. Takımlardan bir tanesinden bir atlı meydana çıkar ve atını yaklaşık 30 metre ileriye sürer. Daha sonra karşı takımdan bir binicinin ismini söyler ve ciritini ona doğru fırlatır geriye doğru hızla kaçar. Kaçarken geriye doğru bakar. Bu esnada kendisine cirit atılan kişi, kaçanı durmadan kovalamaya başlar ve uygun pozisyonu yakalayınca ciritini ona doğru hızlı bir şekilde atar. Bu esnada önde koşanın takım arkadaşlarından bir kişi kovalayanın peşine düşer. O da kendisinde bulunan ciridi arkadaşını kovalayan kişiye atmaya çalışır. Bu şekilde oyun sürmeye devam eder.

Cirit oynarken tek hedef atın üzerindeki binicidir. Ciritin ata değmesi durumunda, ciridi atan binici oyun dışı edilir. Bu durum acemilik olarak görülür. Bu yüzden biniciler bu duruma düşmemek için at üzerinde çeşitli hareketler yaparak marifetlerini gösterirler. Bu hareketler; eğilmek, yana sarkmak, hedef küçülmek gibi hareketler sergilerler. Ciritti atarken isabet eden her cirit takıma bir puan kazandırır. Bu esnada biniciler kendilerine atılan ciritleri havada tutmaya çalışırlar. Ciritti havada tutan biniciler yeni bir atış hakkı kazanmış olurlar. Biniciler ellerindeki ciritleri bitirdikten sonra oyun bitmiş olur. Binicilerin karşı takıma attığı ciritlerin, oyuncularına isabet sayısı cirit oyununun sonucunu belirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir