Tarih-Bilim-Teknoloji

Kardak Olayı

KARDAK KRİZİ

Kardak krizi Yunanistan ile Türkiye arasında Ocak 1996’da Figen Akat adlı Türk bandıralı bir geminin kardak kayalıklarında karaya oturması neticesinde Türk ve yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucu ortaya çıkan krizdir  ve her iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmiştir. Bu olayı ilk kez yunan gramma gazetesi 20 Ocak 1996 tarihinde kamuoyuna duyurmuştur.

Kardak olayı 25 Aralık 1995 tarihinde Kardak Kayalıklarında karaya oturan Figen Akat isimli Türk gemisi Ege Denizi’ndeki Bodrum’un 3,8 mil uzaklığında gerçekleşmiştir. Bu olay sonrasında Yunanistan, deniz kazasının kendi ait karasularında olduğunu ileri sürdü. Türkiye ise bu adaların kendisine ait olduğunu kesin bir dille belirtti.

kardak krizi

Bunun üzerine Yunanistan Ordusu, kısa süre sonra doğudaki küçük adacığa asker çıkarıp bayrak dikti. Bu sebeple her iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın etrafına konuşlandı.

O dönemin başbakanı Tansu Çiller, “O bayrak inecek, o asker gidecek” diyerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü ve savaşa hazır olduğunu ciddi bir şekilde belirtti ve adaya asker çıkarılmasını 30 Ocak 1996 gecesi istedi. Bunun üzerine Doğu Kardak’ı kuşatmış olan Yunan ordusunun arasından Türk SAT ve SAS komandoları geçerek hemen yandaki ikinci adaya (Batı Kardak) Türk bayrağını diktiler.  Daha sonra tansiyonu düşürmek ve kardak krizi engellemek için NATO Genel Sekreteri Javier Solana ve Bill Clinton’un telefonu ile Amerikan delegesi Richard Holbrooke girişimleriyle kriz öncesi duruma dönülmüştür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir