Hastalıklar

Candida Nedir

Candida Mantarı

Candida Albicans mantarı, ömür boyunca karşılaştığımız birçok hastalıkların sebebi olabiliyor. Bu hastalık adet düzensizliğinden egzamaya kadar, fazla kilolardan depresyona kadar birçok hastalığa neden olabilecek rolü var. En çok başvurulan çare ise diyet olmakla birlikte genel anlamıyla Candida’dan kurtulmak mümkün olmuyor.

Candida mantarı araştırmalara göre bir çeşit maya mantarıdır. Bu mantar hücreye girdiklerinde tomurcuklanır ve çoğalmaya başlarlar. Herhangi bir hastalık oluşturmadan çok sayıda candida mantarı bağırsak, ağız, vajina bölgesi, üst solunum yolu ve deri florasında bulunur. Söz konusu bu floranın doğal bir üyesi olup fırsatçı patojendir. Yani vücudunuz ve bağışıklık sistemi güçsüz düştüğü zaman, candida bulunduğu duruma göre yüzeysel ve ya derin mantar enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Ağız bölgesi dışında genelde bulundukları yerler;  tırnak mantarı, vajinit, koltuk altı, meme altı gibi kıvrımlı bölgelerde mantar enfeksiyonu, anüs bölgesinde enfeksiyon ve akciğer candida enfeksiyonu diye sayılabilir. Bağışıklık sistemi iyice zayıflayanlarda ise menenjit, beyin apseleri, endokardit, piyelonefrit ve sistit oluşturabilmektedir. Bunlar dışında küçük çocuklarda gördüğümüz pişik benzeri lezyonlara candida eşlik etmektedir.

Candida Mantarı Neden oluşuyor

Candida tek hücreli olan maya tipi mantardır. Candida  var olan bir patojendir. Fakat bir hücre içerisine girdiğinde çoğalma eğilimine girmiş olur. Çoğu şeyde olduğu gibi bu bakterilerin  hızlı çoğalması bizler için problem teşkil eder. Bu sebeple normal florada bakterilerle candida bir denge içerisindedir. Bilinçsiz kullanılan antibiyotik, aşırı şeker tüketimi, rafine un tüketimi bağırsaktaki bakteri florasının azalmasına neden olur. Buda candidanın çoğalmasına sebep olur.

candida mantarı

Candida Mantarı Nasıl anlaşılır

Bilinen en önemli candida belirtileri: Beyaz pamukçuk hali, ağızda aft, kadınlarda beyaz peynirimsi akıntı, aşırı derecede şeker, ekmek, makarna benzeri karbonhidratlı yiyecekleri canın çekmesi, şişkinlik, kabızlık, kronik yorgunluk, sabah sinirli uyanmak, rehavet, yorgun kalkmak, huzursuzluk, hipoglisemi, panik atak, cinsel istekte azalma, genital bölgede kaşıntı, kadınlarda idrarda kötü koku, kramplar, düzensiz regl, el ve ayak tırnaklarda enfeksiyon, eklemli bölgelerde ağrılar, idrarda yanmak sızı, kaşıntı, iştahsızlık, ağlama krizi, burunda tıkanıklık, ayakta ve vücutta geçmeyen kokular…..

Candida Mantarı Nasıl önlenir

Elma sirkesi ve sarımsak candida mantarının çoğalmasını engeller. B, C, E, D vitamini, magnezyum ve kalsiyum destekler. Himalaya tuzu ve işlenmemiş doğal deniz tuzları kullanılabilir. Aynı zamanda balık yağı doğru beslenme açısından çok önemlidir. Hindistan cevizi yağı da faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir