Hastalıklar

Göz Kuruması

Göz Kuruluğu

Gözlerimiz,  sürekli gözyaşı ile yıkanır. Gözyaşı, gözleri ıslak, nemli ve rahat kalmasını sağlamaktadır. Bazen yeterli miktarda gözyaşı üretilemez. Bazen de gözyaşı kalitesi bozularak gözü yeterince ıslak tutamaz . Buna “kuru göz” denilir. Bu rahatsızlığa halk arasında göz kuruluğu denir. Gözyaşı üretimi iki yöntemle gerçekleşir. Birincisi sürekli olarak göz ıslanmasını sağlayan sabit ve yavaş gözyaşı  ikincisi de ağlama, yabancı cismin göze kaçması, kirpik batması,  rüzgarlı ve soğuk havalarla temas, burun içinde oluşan tahrişler,  grip, nezle veya gözün iltihaplanması sonucunda refleks yolla, fazla miktarda salgılanan gözyaşı.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir

Batma ve yanma hissi, Göz çevresinde ve içinde mukus iplikleri, Kızarıklık oluşması, yorgunluk hissi ve aşırı yaşarma, lens kullanırken rahatsızlık hissi.

Kuru Gözün ( Göz Kuruluğu ) Sebepleri Nelerdir

Normalde insanlar yaşlandıkça zaten gözyaşı miktarı azalır. Menopoz sonrası dönemlerde ve yaşlı kadınlarda gözde kuruma sıklığı daha da artar. Bunlar dışında erkeklerde ve kadınlarda her yaş grubunda görülmesi mümkündür.

Kuru göz, farklı rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Örnek olarak, göz kuruluğu ile birlikte ağızda kuruluk ve eklem ağrıları var ise Sjögren sendromundan dolayı olabilir. Bazen romatizmalı hastalıklar gözyaşı salgısında azalmaya neden olabilir. Bunun dışında bazı ilaçlar da gözyaşı salınımını azaltır ve kuru göze neden olabilir.

Bu İlaçlar;

1. diüretikler,
2. beta-blokörler,
3. antihistaminiklerdir.

Bu tedavilerin kullanılması eğer zorunlu ise hasta için suni gözyaşı damlaları ilave edilebilir. Bu gibi durumda koruyucu madde içermeyen göz damlaları kullanılabilir.

Kuru Göz (Göz Kuruluğu) Tanısı Nasıl Konulur

Kuru gözün tanısı göz doktoru tarafından rahatlıkla konulabilir. Gözyaşı üretimini ölçen testler ile kesin tanı yapılabilir. Göz kuruluğu testi ;

1. Schirmer Testi: Alt göz kapağı iç yüzüne bir filtre kağıdı yerleştirilir. Bu kağıt ile gözyaşının yeterli olup olmadığı değerlendirilir.

2. Göz Yaşı Kırılma Zamanı: Alt göz kapağının içine boyar madde damlatılır. Göz birkaç kez açılıp kapatıldıktan sonra hiç kapatılmaması istenir ve 10 saniyeden önce göz yüzeyinde kuru spotların oluşması tanı için önemlidir.

Kuru Göz (Göz Kuruluğu) Tedavi Yöntemleri

1. Göz Yaşı İlavesi

Her şeyden önce yapılması gereken eksik gözyaşının yeniden yerine konmasıdır. Özellikle suni gözyaşı damlaları, insanın gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bu damlalar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlar.

Suni gözyaşı damlaları gün içerisinde bir-iki defa kullanılabildikleri gibi,  her saatte birkaç kez dahi damlatılabilir. Bu konu  doktorun size vermiş olduğu tavsiyeye uygun olmalıdır.

2. Mevcut Göz Yaşını Koruma

Diğer önemli bir husus ise kişi kendi gözyaşını korumalıdır.

Gözyaşı göz içerisinden bir kanal sistemiyle buruna boşalır. (Bu sebeple ağladığımızda burnumuz da akar). Bu da kanalları geçici veya sürekli olarak tıkayabilir. Bu kapama ile, hastanın kendi ait göz yaşını koruması ve suni gözyaşının gözde kalma süresini uzatmak mümkün olacaktır.

3. Diğer Yöntemler

Sıvılar gibi gözyaşı da buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmanın önüne geçmek için ortamı nemli tutmakta faydalı olabilir. Bu sebeple odanın nemli kalması sağlanabilir.

Gözü kuruluğu olanlar sıcak oda, saç kurutma makinaları ve rüzgarlı havalardan kendisini korumalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir