Doğal Tedavi

Hazanbel Bitkisi

Hazanbel Bitkisi Faydaları


Hazanbel (Acorus calamus) Daha çok dere kenarlarında ve bataklıklarda yetişen ve boyu 1,5 metreye kadar uzayabilen, hazanbel yıllık otsu bir bitkidir. “Eğir otu”, “azak eriği” adlarıyla da bilinmekte. Hazanbel içerisinde uçucu yağ, acı madde, nişasta ve çeşitli mineraller olduğu bilinmektedir.


Hazanbelin Faydaları


Vücut direncini arttırarak kansızlığı giderir, boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelir, beyni ve hafızayı kuvvetlendirir, öksürüğe ve nefes darlığına faydası vardır, Vücutta biriken fazla suyu atar ve Karaciğeri kuvvetlendirir. Damar tıkanıklığına karşı faydalı ve koruyucudur. Nikris ve romatizma şikayetlerini azaltır. Diş etlerine kuvvet verir.


Hazanbel Nasıl Kullanılır


Hazanbel kökü kullanılır. Hazanbel kökü, kereviz tohumu ile birlikte kaynatılır daha sonra balla karıştırılarak yenirse prostata karşı  faydası bulunmaktadır.

Hazanbel Çayının Faydaları


Bağırsak tembelliğine karşıdır, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur, karaciğeri kuvvetlendirme özelliği vardır, iştah açmaya, kansızlığa, böbrek rahatsızlığına, mide ülserine ve yanmalara, ateş düşürmeye, adet söktürmeye ve diş etlerini güçlendirmeye iyi gelir. Bunun dışında sarılık ve nikriz hastalığına, böbrek ve idrar yolları iltihabına, prostata, bademcik iltihabına ve basura faydası vardır.


Hazanbel Kökü Çayı Tarifi :


Hazanbel kökü çayı nasıl yapılır.

Hazanbel kökü karışık bitki çayını 1 bardak kaynayan suda 5-6 dakika demlenir. Daha sonra süzülür. Günde 3 öğün olacak şekilde yemeklerden 20-30 dakika önce içebilirsiniz. Tercihe göre tatlandırmak için bal veya seker kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir