Bebek-Çocuk

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Psikologlar anne babaların, çocuklara tuvalet eğitimi vermeye 18’inci aydan itibaren başlanması gerektiğini belirtiyorlar. Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Tuvalet eğitimi çocuklar için daha eğlenceli hale getirilmelidir. Tuvalet eğitimi önemi büyüktür, çünkü çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden tuvalet eğitiminde çocuklar eğitilirken ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulanmaktadır. Tuvalet eğitimi 18’inci aydan itibaren başlanması gerek, çünkü 18 aylıktan itibaren çocukta, bağırsak ve mesanede gerekli olan kas kontrolü kazanılır. Çocuğun beden fonksiyonlarının duyarlılığı artmaya başlar ve bunları çeşitli ifade veya sözcüklerle tanımlayabilir, ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi ifade edebilirler.

Tuvalet Eğitimi İçin Oyuncak Bebekten Faydalanın

Çocuklarda tuvalet eğitiminde oyuncak bir bebek kullanarak beslenme ve boşaltma işlemlerini daha rahat gösterebilirsiniz. Bu eğitimde çocuğa tuvalette yapılan hareketler, iç çamaşırının indirilmesi, tuvalete oturmak, tuvaletten sonraki temizlik, iç çamaşırının çekilmesi, el ve tuvalet temizliği gösterilmelidir. Çocuğunuzun tuvalete daha rahat ulaşması için kolaylaştıracak yükseklikte tuvalet önüne bir basamak koyabilirsiniz. Çocuk için tuvalet iskemlesi-lazımlık alınabilir fakat hem bu alışkanlığın 1 yıl içinde yeniden değiştirilmesi gerekeceği için çok uygun bir yol olmayabilir. Bu yöntemi çocuğunuz ve onun rahatı için yaptığını anlatabilirsiniz.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarınızı Ödüllendirin

Çocuğa bebek bezlerine artık ihtiyaç olmadığını anlatın. Uygulamaya başlamadan önce en az 2-3 gün önce bezlerden ayrılacağını kendisine söyleyin. Bu uygulamayı yapacağınız gün evinizin sakin olması için gerekli önlemleri alın.  Sabah kalkınca ilk işiniz bezleri açın ve kirli olanların artık son olduğunu söyleyin ve çocuğunuzla birlikte temizleneceği yere bırakın. Bu arada tuvalet eğitimi için çocuklarınızı ödüllendirmeyi de sakın unutmayın. Tuvalet Eğitimi maddi ödüllendirmeden çok manevi ödüllendirme daha önemli ve değerlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir