Hastalıklar

Lupus Hastalığı

Lupus Hastalığı Belirtileri

Lupus hastalığı belirtileri immün sistemin kendi doku ve organlarına saldırmasıyla oluşan kronik ve ağrılı bir hastalıktır. Zaman içerisinde bütün sistemi etkileyebilir. Peki lupus hastalığı belirtileri nasıl anlaşılır?

Kelebek döküntüsü

Lupus hastalığının en ayırt edici özelliklerinden bir tanesi burun köprüsünden yanaklara yayılan kızarıklıktır, yani kelebek döküntüsüdür. Bu döküntü bazı insanlarda daha da yayılabilir. Genel olarak kırmızımsı ve mordur. Pul pul veya kabuklu olabilir.

Parmak morarması

Lupus hastalığı kan dolaşımı problemlerine yol açabilmektedir. Bu da  Raynaud hastalığını tetikleyebilir. Raynaud hastalığı ise parmaklardaki damarlar sıkışarak parmak uçlarına kan akışını durdurur. Bu sebeple el ve ayak parmak uçları morarmaya başlar.

Lupus Hastalığı Belirtileri

Bitkinlik

Lupus hastalığı belirtilerinden biride bitkinliktir. Bitkinliğin arkasında hastalık varsa uykulu hissetmezsiniz ve hareket edemeyecekmiş gibi kemiklerinize kadar halsiz hissedersiniz. Bunun dışında ateşlenme de görülebilir.

Saç dökülmesi

Sağlıksız beslenme ve strese bağlı olarak saçlarınız dökülebilir. Fakat bu saç dökülmesi kalın tutamlar halinde ise lupusun işareti olabilir. Lupusa bağlı saç dökülmeleri geçicidir. Belli bir süre sonra saç yeniden uzamaya başlar.

Bacaklarda şişlik

Ayak bileklerinde ve Bacaklarda şişlik lupusun ilk belirtilerinden biridir. Dizden aşağısı şişer ve bacağın şekli değişir. Lupus nefriti, böbrek fonksiyonlarını etkilemektedir. Buda vücutta bulunan fazla sıvıyı atamıyor ve vücutta ekstra su birikmeye başlıyor. Yer çekiminden dolayı ilk olarak dizden aşağısı şişer.

Zonklayan göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı lupusun en zararlı erken semptomlarından biridir. Çünkü kalbinizin risk altında olduğunun göstergesidir. Lupus, kalbiniz dahil vücudunuzdaki bütün doku kısımlarına saldırabilir. Bu da, inlflamasyona neden olarak kalp ritmini bozar ve ağrılara neden olmaktadır.

Ağız ve burunda yara

Lupus hastalarının yaklaşık olarak %50’sinde ağız ve burun yaraları görülür. Bu yaralar acı vermez fakat kaşıntı, sızı ve kuruluk hissine neden olur. Genel olarak damakta meydana gelmektedir ve ortası kırmızıdır, çevresinde beyaz bir halka bulunmaktadır.

Eklemlerde şişlik

Bütün sisteminizi etkileyen eklem iltihabı, lupus hastalığının ilk semptomlardan birisidir. Buda eklemlerde şişme ve ağrıya neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir