Hastalıklar

B12 Eksikliği Belirtileri

B12 Eksikliği Belirtileri

B12 eksikliği  nelere yol açmaktadır ve zararları nelerdir? B12 eksikliği belirtileri hakkında bilmeniz gereken tüm konuları yanıtladık…

Vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerinin üretimini desteklemesi ve merkezi sinir sistemini koruması, B12 Vitaminin temel görevidir.

B12 vitaminin gereğinden fazla vücuda alınması gibi bir durum gerçekleşmez. Çünkü insan vücudu ihtiyacından fazla olan vitamini, idrar yoluyla vücuttan atar. Bu sebeple fazlasının vücuttan atılma dolayısıyla düzenli olarak alınması gerekmektedir.

B12 Vitamini, hem bitkisel hem de hayvansal olan gıdalarda bulunmaktadır. Fakat hayvansal gıdalar içinde bulunan türü, vücut tarafından çok iyi emilmektedir. B12 vitamin eksikliğinde karşılaşılan ilk rahatsızlıklar; kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma oluşur, güçsüzlük belirtilerinin yanı sıra ilerleyen safhalarda kişilerde denge kaybı hatta anemi rahatsızlığına neden olabilmektedir.

B12 vitamini, metabolizmanın sağlıklı çalışabilmesi için temel gereksinimdir. Vücutta daha çok kırmızı kan hücresi oluştukça kişi kendini daha sağlam ve sağlıklı daha zinde ve daha enerjik hissetmeye başlar. Bunun dışında tırnak, cilt, sindirim, beyin ve saç sağlığı konusunda başrolü üstlenmiştir.

B12 Eksikliği Belirtileri

B12 Eksikliği Zararları Nelerdir

B12 eksikliği belirtileri, kan hücrelerinin azalarak kişide anemi rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Sinir sisteminin doğru çalışmasını engelleyerek düzeni bozar.

Sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Vücutta kansızlığın ilerlemesi üzerine kişide kabızlığa ve cilt bozukluklarına neden olabilmektedir.

Kansızlık ile kişide çarpıntı, nefes darlığı ve mide bulantısı sorunlarının oluşmasına neden olabilir

Yorgunluk hissiyle birlikte zamanla kişide, kilo kaybının oluşmasına neden olabilir.

B12 eksikliği belirtileri kademeli olarak hissedilmekle birlikte; kişide önce uykusuzluk, sersemlik ve ışığa karşı hassasiyetin artması ile başlar. Daha sonra cildin çeşitli bölgelerinde kaşıntı, ağızda kuruluk, algılama güçlüğü ve migrene kadar varan baş ağrılarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir